Zboża

Giełda MATIF – czym jest?

Wykres cen zbóż

Giełda MATIF to bezapelacyjnie najważniejsza europejska giełda, na której notowane są zmieniające się ceny płodów rolnych. W Polsce cieszy się ona bardzo dużą popularnością, albowiem to jej wyniki decydują o tym, jaką cenę ma pszenica czy kukurydza.

Giełda MATIF – co musisz wiedzieć na jej temat?

Wycena zbóż na rynku krajowym odbywa się, uwzględniając notowania dwóch giełd: amerykańskiej CBOT i europejskiej MATIF. W Polsce szczególnie popularna jest giełda MATIF, gdzie poszczególne kontrakty podlegają handlowi. Oznacza to, że dokonuje się na niej sprzedaży kontraktów, a nie zboża w formie fizycznej. Wszystkie ceny są podawane w euro za jedną tonę. Osoby chcące dokonać wyceny rzepaku czy kukurydzy muszą pamiętać, że do ceny z giełdy dodaje się lub odejmuje popularne premie, które obejmują najnowsze koszty transportu, przeładunku bądź składowania.

Zboże w magazynie

Do czego służy giełda MATIF?

Pszenica, kukurydza czy rzepak to produkty, które w naszym kraju cieszą się olbrzymią popularnością. Wiele osób nie wie jednak, w jaki sposób kształtowane są ich ceny. W praktyce na ceny rzepaku, kukurydzy oraz innych zbóż w głównej mierze wpływa giełda MATIF. Pozwala ona na obserwację ruchów cenowych najbardziej popularnych płodów rolnych w rzeczywistym czasie. Narzędzie to w naszym kraju jest stosowane przede wszystkim przez maklerów giełdowych oraz osoby zajmujące się obrotem rzepaku czy kukurydzy. Obserwacja zmian cen poszczególnych płodów rolnych jest możliwa po kliknięciu odpowiedniego wykresu. Aby prawidłowo obliczyć wartość cenową danego produktu, warto znać zamianę eur pln.

Magazyn zboża

Giełda MATIF – zalety

Giełda MATIF jest doceniana przede wszystkim za przejrzystość. Wykresy są bardzo czytelne, a ponadto mają możliwość personalizacji, dzięki czemu poszczególne ceny są bardzo łatwe do odczytania. Co więcej, jest to jedyne miejsce, w którym można śledzić ceny płodów rolnych w czasie rzeczywistym. Ma to olbrzymie znaczenie dla osób utrzymujących się z gry na giełdzie, które swoje decyzje nierzadko podejmują w ułamku sekundy. Z pomocą giełdy MATIF możliwe jest lepsze poznanie płynności rynku oraz dowiedzenie się, jakie mechanizmy wpływają na ostateczne ceny płodów rolnych. Dobre orientowanie się w tym zakresie jest rekomendowane nie tylko dla osób inwestujących w zboże, ale także dla wszystkich ludzi pragnących pogłębić swoją wiedzę z tej dziedziny.

Jeśli chcesz sprawdzić notowania zbóż na giełdzie MATIF wejdź na stronę KAACK Terminhandel GmbH.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz inne, podobne artykuły

Kłosy pszenicy z bliska
Zboża

Pszenica na słabe gleby

Jakość gleby w uprawach pszenicy ma duże znaczenie dla jakości zbieranych później plonów. Pszenica jest zbożem chętnie uprawianym przez rolników,
Poplon ozimy
Rolnictwo ekologiczne Zboża

Co i kiedy wysiać na poplon ozimy? Nawóz na słabe gleby

Ważnym elementem w uprawie roślin jest poplon ozimy, który przyczynia się do poprawy jakości gleby, zwłaszcza na słabych gruntach. Właściwy