Rolnictwo ekologiczne

Rolnictwo ekologiczne w Polsce

Ponad 20 tysięcy, czyli około 8% wszystkich gospodarstw rolnych w Polsce, stanowią gospodarstwa ekologiczne. Historia rolnictwa ekologicznego w naszym kraju zaczęła się od 1989 roku. Wówczas, kiedy to Mieczysław Górny, stworzył naukowe podstawy umożliwiające start tego typu upraw. Od tego czasu ich liczba stale wzrasta, a sami rolnicy poszerzają swoją wiedzę oraz dysponują coraz to lepszym, nowocześniejszym sprzętem. Jak dokładnie wygląda stan oraz perspektywy na przyszłość? Jakim wyzwaniom musi stawić czoła rolnictwo ekologiczne w Polsce? O tym i innych aspektach związanych z eko rolnictwem opowiemy w poniższym artykule. 

Obecny stan Polskiego rolnictwa ekologicznego 

Jak już wspomnieliśmy, liczba gospodarstw ekologicznych w Polsce wynosi ponad 20 tysięcy, ta liczba składa się na ponad pół miliona hektarów upraw. Jeśli chodzi o procentowe rozmieszczenie gospodarstw, w naszym kraju najwięcej, bo aż 17,% z nich znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim. Ponad 10%owa skala przypada również województwom – podlaskie, zachodniopomorskie i mazowieckie. Wymienione regiony stanowią ponad 50% wszystkich gospodarstw ekologicznych w Polsce, a ich łączna liczba to około 320 tysięcy.

 W rankingu upraw ekologicznych z dużą przewagą przodują zboża, te zajmują ponad 154 tysiące hektarów Polski. Około 47 tysięcy hektarów to rośliny strączkowe, 13 tysięcy hektarów owoce, 4 tysiące nasiona oleiste. Obecny stan wskazuje na tendencję wzrostową gospodarstw ekologicznych w naszym kraju, jest to bardzo ważne z wielu względów. Wymieniony sektor rolnictwa odpowiedzialny jest głównie za ochronę środowiska, utrzymanie oraz poszerzanie różnorodności roślin. Bardzo ważnym, przyszłościowym aspektem jest zapotrzebowanie na tego typu żywność, jest ona znacznie zdrowsza, niż ta z upraw konwencjonalnych. 

Jakie są główne wyzwania dla Polskiego rolnictwa ekologicznego 

Pomimo tendencji wzrostowej rolnictwa ekologicznego w Polsce, jednak ta droga nie jest usłana różami. Pierwszym z wyzwań dla ARiMR są źle rozdysponowane dotacje unijne. Wielu rolników, szczególnie w starszym wieku, przekształca swoje gospodarstwa rolne, w te ekologiczne, celem otrzymania znacznie większych dopłat. Kolejną barierą, która jest związana z powyższym, jest zbyt niska wiedza na temat uprawy ekologicznej niektórych rolników, jak i samych konsumentów. Ci drudzy, bardzo często widzą w żywności ekologicznej jedynie chęć zarobku przez producenta. Kolejną bardzo ważną kwestią, która hamuje rozwój gospodarstw ekologicznych, są ceny produktów.

Brak wiedzy ze strony społeczeństwa to najtrudniejsza z barier, choć eko produkty są w praktycznie każdym markecie, to niestety spora ich część trafia na półki zagraniczne. W jaki sposób przezwyciężyć powyższe problemy? Tylko odpowiednie działania marketinogowo-reklamowe mogą znacznie pomóc Polskim dostawcom, szczególnie, tym, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w tego typu produkcji, a swoje towary chcą sprzedawać na nasz rodzimy rynek. Warto zachęcać konsumenta do korzystania z takiej żywności, ale także uświadomić mu jakie pozytywny, poza tym zdrowotnymi niesie za sobą korzystanie z eko produktów, a są to m.in: 

  • zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska,
  • wspieranie mikro przedsiębiorstw, 
  • zwiększenie konkurencyjności sektora gospodarki dla dostawców z zagranicy, 
  • możliwie najwyższa jakość spożywanych produktów, a co za tym idzie dbanie o własne życie. 

Rozwój Polskiego rolnictwa ekologicznego jest bardzo mocno zależny od biurokracji, jednak w ostatnich latach urzędy bardzo mocno usprawnił procesy. Wymagania względem rolników, są coraz bardziej przejrzyste, a sam system składania wniosków bądź dokumentów co raz bardzie przejrzysty. Kompetencje młodych przedsiębiorców rosną, a ilość gospodarstw stale rośnie, a jakość produktów jest bardzo wysoka. Jako kraj, zbliżamy się do liderów produkcji eko w Europie. Uprawy ekologiczne w Europie pod względem % wyglądają następująco:

  1. Szwecja 20% gruntów. 
  2. Estonia 22% gruntów,
  3. Austria 25% gruntów, 
  4. Włochy 16% 
  5. Czechy 15%
  6. Łotwa  14%
  7. Finlandia  13%
  8. Słowacja 12% 
  9. Dania 12%
  10. Słowenia 11% 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz inne, podobne artykuły

Ekologiczna uprawa jabłek
Rolnictwo ekologiczne

Zalety i wady rolnictwa ekologicznego

W dobie XXI wieku bardzo istotne jest pozyskiwanie produktów z ekologicznego rolnictwa, ponieważ żywność wytwarzana w ten sposób uważana jest
Certyfikacja upraw ekologicznych
Rolnictwo ekologiczne

Certyfikacja i jednostki certyfikujące rolnictwo ekologiczne

Rolnictwo ekologiczne to branża, która rozwija się z roku na rok. Dzięki stosowaniu ekologicznych metod upraw rolnicy nie tylko dostarczają