Ciągniki rolnicze

Prawo jazdy na traktor – jakie są wymogi, jak zrobić uprawnienia do prowadzenia traktora?

Młody mężczyzna w traktorze

Prowadzenie pojazdów mechanicznych wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. Dotyczy to każdego pojazdu, również traktora. Chcąc prowadzić ciągnik rolniczy trzeba mieć uprawnienia, które określane są jako kategoria t prawa jazdy. Warto zwrócić uwagę na to kategorię prawa jazdy, dowiedzieć się jakie są wymogi, w jakim wieku można zrobić takie uprawnienia i jaki będzie ich koszt.

Prawo jazdy na traktor – jakie uprawnienia są potrzebne

Każdy kto chce zdobyć uprawnienia do prowadzenia ciągnika rolniczego musi uzyskać prawo jazdy kategorii t. O uzyskanie prawa jazdy kat t będzie mogła starać się osoba, która ukończyła 16 rok życia. Chcąc podejść do egzaminu na placu manewrowym i egzaminu teoretycznego z przepisów należy mieć ukończone 16 lat i zgodę opiekuna prawnego. Uzyskanie prawa jazdy wymaga posiadania określonej przepisami wiedzy podstawowej o ruchu drogowym. Szkolenie można rozpocząć jeszcze przed wymaganym wiekiem, dokładnie 3 miesiące przed 16 urodzinami.

Dla kogo prawo jazdy kat. T?

Uzyskanie prawa jazdy kategorii T będzie wskazane przede wszystkim dla osób, które chcą związać się z wykonywaniem prac rolnych. Dodatkowo ułatwienie dotyczy również uczniów szkół rolniczych, które o takie uprawnienie mogą starać się już rok przed 16 urodzinami.

Jednocześnie warto także wskazać, że uprawnienie do tego by kierować ciągnikiem rolniczym posiada również każdy kto ukończy z wynikiem pozytywnym kurs prawa jazdy kategorii B i zda stosowny państwowy egzamin praktyczny i teoretyczny. Prawo jazdy kategorii B uprawnia jednak wyłącznie do kierowania ciągnikami rolniczymi w połączeniu z lekkimi przyczepami. Nie można przy posiadaniu kategorii prawa jazdy B prowadzić zespołu pojazdów składających sie z ciągnika i przyczep. Posiadając więc uprawnienie do kierowania samochodami osobowymi nie trzeba dodatkowo robić prawa jazdy kategorii T.

Jak uzyskać prawo jazdy na traktor?

Chcąc uzyskać prawo jazdy kat T należy jak przy każdej innej kategorii wykupić i ukończyć szkolenie i następnie po ukończeniu kursu zdać egzaminu wewnętrznego oraz egzaminu państwowego. Po rozpoczęcie kursu będzie można przyswajać wiedzę teoretyczną, która jest prowadzona przez 30 godzin, a następnie zajęć praktycznych, które prowadzone są przez 20 godzin jazdy. Istotne dla potencjalnych kursantów będą rzecz jasna koszty kursu. Koszty kursu sprawdzić można w linku poniżej:

Koszt kursu na prawo jazdy kategorii T w 2024 w Polsce

Przed rozpoczęciem kursu trzeba jeszcze w urzędzie założyć profil kandydata na kierowcę, gdzie trzeba mieć orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań, zdjęcie legitymacyjne, a przy kategorii T dla osób poniżej pełnoletności dodatkowo będzie trzeba również zgodę opiekuna prawnego.

Jak wygląda egzamin na kategorię T?

Na egzamin na kategorię T należy umówić się w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego, który jest właściwy ze względu na zamieszkania. W ośrodku najpierw należy podejść do egzaminu teoretycznego, w którym są w sumie 32 pytania, a przy kategorii T bezpośrednio dotyczy tego tematu 12 pytań. Egzamin teoretyczny zdaje cała grupa jednocześnie. Jeśli wynik będzie pozytywny, będzie można podchodzić do części praktycznej. Oczekuje się na nią w ośrodku ruchu drogowego, gdzie kolejno wszystkie osoby proszone są na egzamin praktyczny. Ten odbywa się na placu manewrowym, gdzie do wykonania są cztery zadania, manewry i jazda w ruchu drogowym. O wyniki egzaminu informuje egzaminator od razu po jego zakończeniu. Jeśli będzie pozytywny będzie można mieć prawo jazdy i uzyska się uprawnienie do tego, by kierować traktorem i przyczepą. Uzyskanie prawo jazdy pozwala więc rozpocząć pracę w gospodarstwie rolnym z użyciem powszechnie wykorzystywanych maszyn.

Jakie uprawnienia po kategorii T?

Uzyskując prawo jazdy kategorii t będzie można prowadzić traktor, pojazd wolnobieżny, motorowe, będzie można porównać to uprawnienie z tym jakie daje uzyskanie prawa jazdy kategorii am. Dlatego zakres prawa jazdy nie będzie szeroki, prowadzić można pojazdami określonymi przepisami. Jeśli dodatkowo poza tym, że będzie się chciało kierować pojazdem wolnobieżnym, ale np. zespołem pojazdów to w takiej sytuacji konieczne będzie posiadanie dodatkowych uprawnień, gdy będzie się chciało dołączyć przyczepy do traktora. Prawo jazdy T nie daje więc wielkich uprawnień, jednak przy młodych osobach na początek może być dobrym rozwiązaniem, ponieważ wydanie prawa jazdy pozwoli kierować ciągnikiem rolniczym w trakcie prac w okresie letnim nawet przed uzyskaniem przez niepełnoletnią osobę prawa jazdy.

1 Comment

  1. Koszt kursu na prawo jazdy kategorii T 2024 – traktor, egzamin, cena jazdy - Narodowa Wystawa Rolnicza

    30 marca, 2023

    […] prawa jazdy na traktor wiąże się z pewnymi kosztami, które warto uwzględnić przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu […]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz inne, podobne artykuły

Młody mężczyzna prowadzi traktor ciągnik rolniczy
Ciągniki rolnicze

Koszt kursu na prawo jazdy kategorii T 2024 – traktor, egzamin, cena jazdy

Koszty związane z uzyskaniem prawa jazdy na traktor Uzyskanie prawa jazdy na traktor wiąże się z pewnymi kosztami, które warto