Rolnictwo ekologiczne

Rolnictwo ekologiczne – dopłaty i programy wsparcia

Dopłaty do rolnictwa ekologicznego

Dopłaty na uprawy ekologiczne dla rolników istnieją w Polsce od lat, a ich stawki  roku na rok sukcesywnie rosną. Nic więc dziwnego, że rolnictwo ekologiczne w Polsce staje się coraz bardziej popularne. Z jakich zatem programów i dotacji mogą skorzystać ekologiczni rolnicy w 2023 roku? Przeczytaj i dowiedz się wiecej!

Dotacje na uprawy ekologiczne z budżetu krajowego

Wsparcie i dotacje na uprawy ekologiczne w Polsce realizuje się już od 2004 r., co jest związane z wejściem do Unii Europejskiej. Co więcej, regularnie również prowadzi się badania dotyczące rolnictwa ekologicznego. Co roku, finansuje się kilkanaście tematów badawczych, które mają na celu wsparcie rolnictwa ekologicznego. Ponadto przez ostatnie lata w ramach środków z budżetu krajowego i budżetu Unii Europejskiej rolnicy otrzymywali m.in. dopłaty do gruntów rolnych, łąk i pastwisk w systemie rolnictwa ekologicznego. W ramach akcji takich jak Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz działaniom Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) zmian zaszło naprawdę wiele.

Programy wsparcia dla rolników 2023

W 2023 roku będzie obowiązywać dalej perspektywa unijna PROW, którą zaplanowano na lata 2021-2027. Podobnie jak i wcześniejszy program, będą one kłaść nacisk na rozwój i zwiększenie dobrych praktyk w rolnictwie ekologicznym. Rządowym priorytetem na ten rok staje się także zwiększenie liczby gospodarstw ekologicznych w kraju. 

Rolnictwo ekologiczne – korzyści w postaci dotacji

W ramach WPR można będzie więc otrzymać dotację dla rolnictwa ekologicznego, które zaczynają się od 1043 zł/ha/rok za produkcję roślinno-zwierzecą aż do nawet 3105 zł/ha/rok za podstawowe uprawy sadownicze w okresie konwersji.Co więcej, nowością w przepisach będzie możliwość uzyskania wsparcia w wysokości 573 zł – i to na każdy hektar, który zostanie zgłoszony do płatności ekologicznych za prowadzenie zrównoważonej produkcji roślinno-zwierzęcej.

Kolejna duża zmiana dotyczy uproszczonych zasad finansowania gospodarstw o powierzchni poniżej 10 ha – i to niezależnie od grupy uprawianych roślin. Właściciele tak małych gospodarstw mogą się starać nawet o dodatkowe 1 640 zł za każdy hektar. Oczywiście pod warunkiem, że zostanie on obsadzony ekolpgicznymi uprawami rolniczymi. Ponadto rolnik sam może zadecyduje, czy chce być finansowany na zasadach ogólnych, czy też na tych uproszczonych.

Wysokość wsparcia dla ekologicznych upraw w 2023 roku

To jeszcze nie wszystko. W ramach WPR dla rolników przewidziane są tak jak w poprzednich latach stawki, których wysokości jest uzależniona od rodzaju upraw. Wynoszą więc one:

  • Dla upraw rolniczych – 1 697 zł/ha (w trakcie konwersji) i 1 571 zł/ha (po konwersji);
  • Dla warzyw – 3 021 zł/ha (w trakcie) i 2 391 zł/ha (po konwersji);
  • Dla upraw paszowych na gruntach ornych – 1 638 zł/ha (w trakcie) i 1 504 zł/ha (po);
  • Dla podstawowych upraw sadowniczych – 3 105 zł/ha (w trakcie) i 1 961 zł/ha (po);
  • Dla upraw jagodowych – 2 495 zł/ha (w trakcie) i 2 213 zł/ha (po);
  • Dla ekstensywnych upraw sadowniczych – 1 326 zł/ha;
  • Dla ziół – 1 856 zł/ha;
  • Dla trwałych użytków zielonych – 1 043 zł/ha.

Co więcej, wysokość dofinansowania jest uzależniona także od wielkości gospodarstwa – a dokładniej mówiąc, użytków rolnych.  

Powierzchnia użytków rolnych a dotacje

Wysokość otrzymanych na rolnictwo ekologiczne dotacji ulegnie zmianie w zależności od wielkości użytków rolnych. Zgodnie z przepisami będzie to:

  • 100% dofinansowania – za powierzchnię o wielkości od 0,10 do 50 ha;
  • 75% dofinansowania – dla właścicieli gruntów o powierzchni od 50 do 100 ha;
  • 60% dofinansowania – dla rolników, posiadających grunty o powierzchni powyżej 100 ha.

Ponadto każdy przystępujący do programu rolnik musi spełniać określone wymogi, a jego gospodarstwo podlega kontroli z ARiMR. 

Warunki otrzymania dofinansowania na ekologiczne uprawy 

Aby otrzymać dotację na uprawy ekologiczne, rolnicy muszą najpierw spełnić kilka warunków. Przede wszystkim muszą oni posiadać 5-letni plan ekologiczny, do którego realizacji mają dążyć. Ponadto przy wypełnianiu wniosku trzeba zaznaczyć płatność ekologiczną. W trakcie uczestnictwa w programie gospodarstwo podlega corocznym kontrolą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz inne, podobne artykuły

Ekologiczna uprawa jabłek
Rolnictwo ekologiczne

Zalety i wady rolnictwa ekologicznego

W dobie XXI wieku bardzo istotne jest pozyskiwanie produktów z ekologicznego rolnictwa, ponieważ żywność wytwarzana w ten sposób uważana jest
Certyfikacja upraw ekologicznych
Rolnictwo ekologiczne

Certyfikacja i jednostki certyfikujące rolnictwo ekologiczne

Rolnictwo ekologiczne to branża, która rozwija się z roku na rok. Dzięki stosowaniu ekologicznych metod upraw rolnicy nie tylko dostarczają